Łapsze Niżne
TEL/+48 733 003 652
EMAIL/kontakt@lesnaostoja-lapsze.pl

Zdawać by się mogło, że w erze kosmicznych technologii, drewno to przeżytek. Tymczasem jako materiał budulcowy nie ma sobie równych – nie daje się zdetronizować od tysięcy lat.

Drewniana architektura jest nie tylko miła dla oka, ale też ekologiczna i ekonomiczna. Dlaczego warto zainwestować w drewniany dom w górach?

Nadzwyczajna trwałość

Najstarszą drewnianą budowlą na świecie jest świątynia Horyjuji. Ten przepiękny buddyjski kompleks wzniesiono w Nara, pierwszej stolicy Japonii, w VII wieku. Do budowy użyto cyprysu, który za nic sobie ma letnie upały, ulewne deszcze czy siarczyste mrozy. Drewno potrafi zaskoczyć swoją trwałością – w Czechach odkryto elementy drewnianej obudowy studni sprzed przeszło 7 tys. lat. Przed wiekami zmorą dla drewnianej zabudowy były pożary. Dziś umiemy drewno odpowiednio zaimpregnować. Bezpieczeństwo gwarantują również nowoczesne instalacje.

Wyjątkowe właściwości.

Kto miał przyjemność przebywać w drewnianym domu, ten dobrze wie, że latem jest w nim przyjemnie chłodno, zimą zaś przytulnie ciepło. Drewno charakteryzuje się pięciokrotnie wyższymi zdolnościami termoizolacyjnymi niż cegła albo beton. Cieplne właściwości ścian budowanych z litych bali pozwalają oszczędzać energię nawet o kilkadziesiąt procent w porównaniu z budynkami wznoszonymi z innych materiałów. Dodatkowo drewno doskonale działa jako izolator akustyczny – pochłania dźwięki, gwarantując mieszkańcom domów z bali błogi spokój.

Zdrowa przestrzeń.

Domy z drewnianych bali są zdrowe. Drewno reguluje wilgotność, co przekłada się na korzystny mikroklimat wnętrz. Dzięki temu mamy gwarancję, że pod naszym dachem nie pojawią się pleśń i grzyby. Tacy „współlokatorzy” nie są jedynie problemem natury estetycznej (np. brzydkie naloty na ścianach, przy oknach), lecz nade wszystko zdrowotnym. Zmęczenie, katar, bóle żołądka, głowy… pleśnie oraz grzyby dosłownie potrafią zatruć życie. Drewniany dom jest jak twierdza. Alergicy natychmiast oddychają w nim z ulgą.

Niezaprzeczalna uroda.

Drewno pozwala tworzyć architekturę tak piękną jak domy w Leśnej Ostoi. Z tego budulca z powodzeniem powstanie zarówno kameralny letni domek, jak i willa w góralskim stylu. Domy z bali niewątpliwie najlepiej komponują się z górskim pejzażem, np. okolic Zalewu Czorsztyńskiego. Tradycyjne budownictwo tego regionu z założenia czerpie z darów natury, zatem od dawien dawna jego podstawą są drewno oraz kamień. Współczesne domy w górach łączą charakterystyczne dla okolicy cechy, takie jak np. dwuspadowe dachy, z pełnymi rozmachu przeszkleniami, rozległymi tarasami oraz luksusową aranżacją wnętrz, w których jest miejsce na basen czy saunę. Za przykład niech posłuży Leśna Ostoja w gminie Łapsze Niżne. Dom Jawor i dom Jasień prezentują harmonijne połączenie góralskiego charakteru z komfortem oraz luksusem otoczonej zielenią rezydencji.